Tsunami

S právnější tvar je cunami. Je to japonské slovo zamenající „vlna v přístavu“. Což je série po sobě jdoucích vln, způsobených vzdemutí množství vody na velkých vodních plochách. Tsunami většinou vyvolají tektonické pohyby litosférických desek na dně oceánu, kde dochází k zemětřesení. Převážně se vyskytují v Tichém oceánu, je vázaná na hlubokomořských příkopech, tzv Ohnivý kruh. Riziko hrozí v podstatě všem přímořským oblastem, je to způsobeno tím, že tsunami může cestovat na velké vzdálenosti a v těžkých případech dokáže obletět celý svět.

Zemětřesení není jediný původcem tsunami. Existují i jiné, když méně časté. Jako například nejrůznější sesuvy půdy či ledovců, erupce sopek, dopady meteoritů do oceánu.

Příchod v tsunami se dá odhadnout až v posledních chvílích. Před příchodem vlny voda náhle ustoupí, až o stovky metrů a odhalí mořské dno. Takže lidé si prohlížejí dno a neutíkají před blížící se vlnou, Čelo vlny bývá vidět ze břehu, ale jedná se spíše o vodní stěnu, která následně způsobí záplavu a ohromné škody. Výška vlny se počítá od střední hladiny moře. První vlna v sérii není tou největší a nejsilnější. Intervaly mezi jednotlivými vlnami mohou být 10 – 45 minut. Vlny se mohou odrážet a několikrát se vracet. Na výšku a rychlost má vliv tvar dna. Strmější břeh vlnu více vyzdvihne a méně zpomalí, mírnější břeh vlnu zpomalí a dojde dál do vnitrozemí

Eva Kozelská


 
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.