Raynaudova nemoc

P okud se v zimě vydáte ven a vaše prsty znecitliví přesto, že máte na rukách teplé rukavice a totéž se vám stane i v létě, když se napijete ledového nápoje, tak se může stát, že trpíte Raynaudovou nemocí, která se projevuje dosud málo objasněnou oběhovou poruchou.

Raynaudova choroba byla poprvé zmíněná francouzkým lékařem Mauricem Raynaudem a to v roce 1872. Tato nemoc postihuje drobné tepénky (arterioly), které přivádějí krev do kůže prstů, nosu a ušních boltců. U některých lidí pak způsobuje nižší teplota okamžitý spazmus těchto tepének. Snižuje se tak průtok krve a postižená část je zbavena kyslíku. A konečný výsledek je v podobě změněné barvy kůže, která je nejprve bílá pak zarudlá až namodralá a postižení zaznamenávají brnivé až palčivé pocity a znecitlivění. V pokročilých případech dochází k drobným trhlinkám na konečcích prstů. I přesto, že to může být velmi nepříjemné a znepokojivé, ve spoustě případů tato choroba není spojena se závažnějšími oběhovými potížemi.

Příčina prý není známá, přesto někteří odborníci se domnívají, že krevní cévy u lidí s Raynaudovou chorobou reagují na chlad přehnaně, proto, že snad je to výsledkem nervové nestability v zasažených částech. Většinou trpí touto nemocí ženy. Příznaky se mohou vyskytovat samostatně, nebo dohromady s migrenózními bolestmi hlavy, s lupusem, s revmatoidní artritidou, s aterosklerózou, ale i se sníženou činností štítné žlázy. Nemocní touto nemocí zažívají v zimě venku nebo při ukládání věcí do ledničky, nebo i při vstupu do klimatizované místnosti kolikrát příznaky, které mohou trvat minuty až hodiny. Spouštěčem se stává také stres anebo dokonce léky, které se užívají na splasknutí sliznic a také mohou být na vině některé srdeční a antimigrenózní léky.

Raynaudova nemoc bývá často chronická, proto odborníci doporučují dlouhodobě užívat vitamín E, protože upravuje průtok krve arteriemi. Dále je účinný i hořčík ten má blahodárný vliv na kardiovaskulární systém. Díky jemu jsou uvolňovány stažené cévy. Jinou možností je jinam, léčivka obzvlášť účinná při rozšiřování malých krevních cévek. Podle jedné studie gama-linolenová kyselina (GLA)v pupalkovém oleji zmírňuje příznaky Raynaudova syndromu, vtírá-li se do konečků prstů. Olej lze užívat samostatně nebo s ostatními doplňky. Například brutnákový olej také obsahuje GLA a je méně nákladný. Mezi léčivky, které mohou být prospěšné, je česnek, hloh, zázvor. Všechny pomáhají uvolnit drobné krevní cévy v končetinách.

Bylo zjištěno podle nedávné studie, že ženy s Raynaudovým syndromem mají nízkou hladinu vitaminu C a selenu v krvi, ale je prý nutné provést další vědecké studie, než tyto doplňky budou zařazeny do léčby Raynaudovy nemoci.

Karin Šimovcová


 
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.