Anatomie krevního oběhu

T ělní tekutiny. Živé organismy vstřebávají v trávicím ústrojí nejrozmanitější látky vzniklé v průběhu štěpení přijaté stravy. Vstřebané látky se v tekuté formě dostávají do krevního oběhu a jsou rozváděny k orgánům a k tkáním těla. Také vzdušný kyslík je přes stěnu plicních sklípků vázán na krevní barvivo a krevním oběhem transportován do tkání. Zároveň vzniká i velké množství rozpadových produktů, které jsou pro organismus dále nepoužitelné či dokonce toxické. Základní procesy látkové přeměny se odehrávají v tekutinách, v krevní plazmě, v míze, v tkáňové tekutině nebo mozkomíšním moku.

Krev se přímo s povrchem tkáňových buněk nestýká, proudí v uzavřených trubicích a spíše zprostředkovává přenos látek a dýchacích plynů mezi zevním a vnitřním prostředí organismu.

Krevní elementy – červené krvinky, bílé krvinky, krevní destičky. U dospělého člověka vznikají v krvetvorné červené kostní dřeni, v houbovité kosti žeber, hrudní kosti, obratlů, klíční kosti, kostech pánevních lebečních…

Srdce a soustava krevních cév tvoří uzavřený celek, srdce jako pumpa rozvádí krev do malého a velkého tělního (krevního) oběhu.

Malý krevní oběh
Krev proudí z pravé srdeční předsíně do pravé srdeční komory, odtud přes plicní kmen a plicní tepny do plic, kde se krevní řečiště rozpadá na drobné větve.

Velký krevní oběh
Z plicního oběhu přichází krev do levé srdeční předsíně, odtud do levé komory a do periferie je odváděna aortou. Ta odvádí krev do celého těla a končí drobnými tepénkami. Tyto tepénky přecházejí v drobné žilky a k srdci dorazí ve dvou silných kmenech – v horní a dolní duté žíle, ustících do pravé předsíně srdeční.

Srdce
Srdce je dutý svalový orgán, uložený ve středním mezihrudí. Má tvar asymetrického kužele, obráceného hrotem dopředu a dolů. Srdce váží průměrně 250 – 300 g. Jeho hmotnost závisí kromě jiného na celkové hmotnosti svalového systému, tělesné hmotnosti. Na srdce jsou napojeny velké tepny (aorta, plícnice), které z něj krev odvádějí a velké žíly (horní a dutá žíla)
které krev přivádějí.do srdce.

Základní cévy lidského těla

Velký krevní oběh tepenní systém
  • Levá komora srdeční – aorta vzestupná (ze srdce směřuje vzhůru) – odstupují z ní 2 věnčité tepny pro výživu srdce
  • Společné krkavice vedou krev do hlavy a krku, nad štítnou chrupavkou se dělí na krkavici zevní a vnitřní. Vnitřní vstupuje do dutiny lební kam rozvádí okysličenou krev
  • Krkavice zevní – štítná žláza,hrtan, jazyk, slinné žlázy, svaly obličeje, zuby, nosní dutina, krkavice vnitřní – mozek, oči
Poruchy oběhové soustavy
  • Srdeční infarkt = ischémie srdeční
  • Varixy = oslabení stěny povrchových žil, vznik křečových žil, může vést až ke vzniku bércových vředů
  • Ateroskleróza – ukládání cholesterolu a vápenatých solí do stěny cév riziko ucpání cév
  • Hypertenze – vysoký krevní tlak
  • Při poranění velkých cév velké riziko vykrvácení

Jana Macková


 
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.