Probudila jsem se v ložnici u sousedů

K dyž jsem byla malá a chodila ještě do školky, tak mě rodiče večer uložili do postele v dětském pokoji. Před tím mi maminka přečetla pohádku, dala pusu na dobrou noc, zhasla světlo a odešla do obývacího pokoje. Chvíli jsem spala, ale pak jsem vstala z postele. Byla jsem totiž náměsíčná.

Otevřela jsem si dveře dětského pokoje, prošla předsíni, otevřela hlavní dveře bytu a vešla na společnou chodbu v paneláku. Došla jsem k sousedům, kteří bydleli pod námi, a zazvonila jsem u jejich dveří. Když otevřeli a viděli před dveřmi malou holku od sousedů v pyžamu, byli docela překvapení. Měla jsem studené nohy (šla jsem boso po chodbě) a tak mě paní sousedka vzala k sobě pod peřinu, abych se zahřála. Pan soused šel pro mé rodiče. Rodiče si mého zmizení nevšimli a tak byli velice překvapení, když jim soused povídal, že jsem u nich.

Až do tohoto momentu si tuto příhodu nepamatuji. Vzbudila jsem se, až si pro mě přišli rodiče. Vše dobře dopadlo a nakonec se tomu všichni zúčastnění zasmáli.

Náměsíčnost se v odborných knihách nazývá somnabulismus. Jedná se vlastně o poruchu spánku, která vzniká nejčastěji v první třetině noci. Spící člověk se najednou posadí na posteli a začne dělat bezvýznamné pohyby a pak si znovu lehne a spí. Jindy se ve spánku prochází, otevírá, zavírá okna a dveře, svléká se nebo obléká, něčeho se napije nebo něco dělá. Když je člověk náměsíční, nejde s ním navázat žádný kontakt. Někdy se stane, že začne s někým mluvit, ale když se probudí, tak si na to nevzpomíná. Obvykle se náměsíční člověk po 15 minutách vrací na lůžko, nebo si lehne někde jinde a usne. Po probuzení si nic nepamatuje. Když se náměsíční probere uprostřed procházky, nebo nějaké činnosti, je dezorientovaný a je ho proto třeba uklidnit a odvést do postele.

Náměsíčné bývají většinou děti, nejvíce ve věku 12 let. Nejde o nic vážného, náměsíčnost většinou zmizí v pubertě. U náměsíčných dětí musíme dbát na jejich bezpečnost, aby se nezranily. Večer zamykat vchodové dveře, zavírat okna, tak aby si jej dítě nemohlo otevřít a odstranit předměty, o které by se dítě mohlo zranit.

Někdy náměsíčnost v pubertě nezmizí a objevuje se dále občas i v dospělosti. To je můj případ. Stalo se mi už párkrát, že si večer lehnu do postele a probudím se například ve vaně v koupelně. Nemusím vám asi říkat, jakou mají pak ze mě moji blízcí legraci. Musím jen podotknout, že nepiju alkohol ani neberu žádné omamné léky.

Pokud se náměsíčnost objeví poprvé teprve v dospělosti, může to být následkem užívání psychoaktivních látek nebo to může signalizovat neurologickou poruchu.

Jarmila Jalowiczorová


 
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.