Lněné semínko a lněný olej
L
něné semínko je plodem lnu setého. Obsahuje velké množství vlákniny, omega 3 mastné kyseliny, omega 6 mastné kyseliny, bílkoviny, vitamíny A, B, C, E, dále železo, vápník, draslík a hořčík. Při kontaktu s vodou vytvoří sliz, který chrání žaludek a střeva až na několik hodin. Sliz zároveň brání před vznikem zánětu a usnadňuje uzdravení.
Lněný olej se vyrábí lisováním zralých semen lnu setého.
Lněný olej a lněná semínka se používají
- Při žaludečních a střevních problémech, jako nevolnost, pálení žáhy, bolest žaludku, křeče, nechutenství, pocit plnosti, žaludeční vředy a hemeroidy. Od těchto problémů nám pomůže pití odvaru z lněných semínek.
- K posílení trávení a ke snížení hmotnosti.
- Při zácpě se doporučuje pravidelně 2 až 3 krát denně užívat lněný nálev.
- Lněná semínka snižují cholesterol a krevní tlak.
- Zvyšují pružnost šlach a odolnost kloubu.
- Lněné semínko se používá jako prevence proti virovému onemocnění, plísním a proti rakovině.
- Rovněž pomáhá při menstruačních problémech.
- Lněné semínko zlepšuje stav děložní sliznice a tím pomáhá při neplodnosti žen.
- Těhotným ženám se doporučuje pít tři týdny před porodem lněný odvar. Ten uvolní porodní cesty a usnadní porod.
- Konzumace lněného semínka příznivě ovlivňuje zdravotní stav u mužů, pomáhá při mužské neplodnosti a prostatických problémech.
- Pozitivně působí na nervovou soustavu a pokožku.
- Obklady a zábaly z lněného semena pomáhají při zánětech horních dýchacích cest, otocích, menstruačních bolestech, křečích, při zánětu a zbytnění prostaty a při pásovém oparu.
- Lněný olej pomáhá při zánětu žil, sliznic a při otevřených bércových vředech.
- Olej z lněného semene se dále užívá k prevenci srdečních chorob.
Semínka můžeme jíst celá. Stačí je pořádně rozkousat. Kdo má problémy s kousáním, může si semínka rozdrtit. Lněná semínka se přidávají do pečiva, polévek, pomazánek, kaší, jogurtů nebo tvarohu.
Ze semínek se dále dělají nálevy, odvary a obklady
- Nálev si vyrobíme tak, že 1 lžičku semínek namočíme na 24 hodin v 1 šálku studené vody. Pijeme 3 až 6 krát denně. Semínka můžeme do nálevu předem pomlít, aby se nám lépe jedla.
- Odvar si připravíme tak, že 1 polévkovou lžíci semínek povaříme 5 minut v půl litru vody a necháme 15 minut odstát. Odvar se pije i se semínky.
- Na obklad potřebujeme pomletá lněná semínka, která smícháme s horkou vodou. Vzniklou kaši ihned dáme na kousek látky a klademe ne bolestivé místo.
Jarmila Jalowiczorová