Zámek pohádkové Zlatovlásky Červená lhota skrývá děsivé tajemství
D
esítky poddaných šplhají po skále a hledají v okolí Červené Lhoty posvátný rodový kříž, který předešlého dne vyhodila z okna zdejší zámecká paní. „Prý si ji odnesl ďábel,“ šeptají si. V té době má sídlo sněžně bílou barvu a pro jeho krásu se mu přezdívá Zlatá Lhota. To se však změní po děsivých událostech, k nimž na zámku dojde.
Na žulovém skalním útesu nad lesklou hladinou Dírenského potoka nedaleko Jindřichova Hradce se tyčí jeden z nejslavnějších zámků - Červená Lhota. Ten se v minulosti stal dějištěm několika děsivých událostí. Manželské spory bývalých vlastníků zámku totiž přerostly v otevřené násilí a údajně se v tomto sídle zjevil ďábel. Jeden čas se ji přezdívá také krvavá. Nový temně rudý nátěr má překrýt totiž cákance krve, které zde zbyly po šílené zámecké paní.
Kdy vlastně sídlo vzniklo není vůbec jasné. Už v hlubokém středověku byla postavena na sklaním výběžku kamenná tvrz. Říká se, že ji postavil prokletý rytíř, který upsal svou duši ďáblu. Jak jinak by se mu při tehdejších technických možnostech podařilo odtěžit velkou část skalní šíje a proměnit ji v ostrov. Později sídlo odkoupil rod Kábů z Rybňan, za jejichž vlády se Lhota stala svědkem hrůzných scén.
Jednoho rána na konci 16. století nalezla služebná šlechtice Bohuslava Kábu z Rybňan mrtvého. Ještě předešlého večera byl plný života. Údajně v tom má prsty jeho snacha Johanka z Dírné. Ta si nedlouho předtím vzala za manžela jeho syna Gutrama. S tchánem však zřejmě nevycházela dobře kvůli odlišnému vyznání. Brzy ji však měl stihnout krutý trest.
Nábožný Gutram klečel na kolenou a tiše se modlil. Do místnosti vtrhla jeho manželka a coby protestantka strhla ze zdi posvátný kříž a vyhodila ho z okna. V té chvíli se údajně setmělo, obloha se zatáhla, vítr zašuměl ve stromech a v místnosti se objevil ďábel. Ten chytil Johanku kolem pasu a vyletěl s ní ven, kde s ní krutě smýkal po zdech. Celá jedna strana zámku tak zůstala ušpiněná krví, že ani po urputné snaze je nejde smýt ani přetřít. Vždy se prý objeví znovu. Kábové proto nechali Lhotu přetřít červenou barvou.
Poddaní nakonec nalezli i poničený posvátný kříž, který dodnes visí v jedné z místností a připomíná tak neslavný konec zdejší paní.
Jana Bičaniková