Společné spaní rodičů s dětmi

N ěkteří rodiče řeší otázku, zda spát společně s dětmi, a jiní v tomto směru mají jasno. Jedni se přiklánějí k variantě ANO, druzí zase NE. Toto si musí každý rozhodnout za sebe. Má to své nevýhody: Čím déle dítě spí s rodiči, tím je složitější odvykání. Spánek má dvě fáze: v té první máme povrchní spánek, kdy můžeme my dospělí jen pootočením z jedné strany na druhou dítě probudit. Pak nastává hluboký spánek, kdy i mozek je ve velkém útlumu a dítě nemusí zaregistrovat, když mu dospělý přilehne ruku nebo nohu a končetina může začít trpknout, odmírat a v horších případech může dojít i k zadušení. Je tady i větší riziko přenosu nemoci z dospělého na dítě. Také intimní život rodičů je v ohrožení, to může vést i k oddělenému spaní rodičů. Děti, jejichž rodiče odmítají společné spaní, se mohou cítit odmítané.

Výhody:
Studie ukázaly, že z dětí, které spí s rodiči, vyrůstají klidnější a zdravější jedinci. Mozek dítěte odloučeného od rodičů vykazuje podobnou aktivitu jako při fyzické bolesti. Děti do pěti let a více mohou trpět negativním pocitem z odloučení, což má nepříjemné následky do budoucnosti. Děti spánek s rodiči vyžadují z pohledu bezpečnosti a pocitu jistoty.

Miminka, která spí od začátku společně s rodiči, jsou méně ohrožena syndromem náhlého úmrtí, protože jim nechybí uklidňující aspekt (maminka). Je to na každém, jakou variantu si zvolí. Každé má své pro a proti. Podle mě se nemá nic přehánět.

Jarmila Jalowiczorová


 
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.