Eutanazie
E
utanazie je usmrcení na žádost nemocného. Jedná se o dobrovolný odchod ze života za pomoci lékařů. Již od počátku 18. století se diskutuje v právní vědě o přípustnosti nebo nepřípustnosti eutanazie. Z hlediska českého práva je eutanazie nedovolená a posuzuje se jako vražda.
Není to však jen právní otázka, eutanazie je spíše záležitost etická.
Je pozoruhodné, že účast na sebevraždě je velmi podobná usmrcení na žádost nebo s útrpnosti (eutanazie). Samotná sebevražda není trestný čin. Pokud se nepovede a člověk přežije, tak se mu nic nestane. Ale ten, kdo druhého k sebevraždě nabádá nebo mu v ní pomáhá, může být odsouzený k vězení.
Od roku 1960 zná platný český trestní zákon dva typy jednání naplňující znaky skutkové podstaty trestního činu účasti na sebevraždě
- Pachatel sebevraždu schvaluje nebo k ní přemlouvá druhého člověka.
- Pachatel pomáhá k sebevraždě opatřením prostředků, odstranění překážek a psychickou podporou k provedení sebevraždy (Například když pachatel ponechá jed nebo letální dávku jedu v dosahu pacienta.)
Z toho plyne, že kdo pomáhá druhému k uskutečnění sebevraždy nebo se podílí na eutanazii, jedná v ČR protiprávně. Je to hlavně proto, že stav nemocného se může zlepšit, například při špatné diagnóze lékaře.
Rozdíl mezi sebevraždou a eutanazií
- Když se člověk rozhodne ukončit dobrovolně život a spáchá sebevraždu, tak to není trestné. Přitom k sebevraždě se rozhodnou lidé často zbrkle a zbytečně.
- Člověk, který žádá o eutanazii, většinou trpí delší dobu velkými bolestmi a nemá naději na zlepšení zdravotního stavu. Nemocný, který je upoutaný na lůžko, potřebuje pomoc druhých a není schopný sám ukončit život. V tomto případě potřebuje k ukončení života pomoc druhé osoby.
Z náboženského hlediska je sebevražda těžký hřích, který brání spasení duše zemřelého. Podle křesťanské víry dal Bůh člověkovi život jako dar, a proto člověk nemá právo život sám dobrovolně ukončit. V minulosti se sebevrazi nesměli pohřbívat na křesťanských hřbitovech.
Jsou však státy, kde je eutanazie legální. Jedná se o Belgii, Nizozemí, Lucembursko, Švýcarsko a USA.
- V Belgii je eutanazie legální již od roku 2002. Lékař většinou píchne pacientovi injekci, která ho uspí a pak mu do žíly píchne látku, která nemocného usmrtí. Belgičtí pediatři usilují o rozšíření eutanazie i na děti. Otázkou však je, jestli děti dokážou o svém životě objektivně rozhodovat.
- V Nizozemí musí být před eutanazií splněná přísná kritéria. Žádost musí pocházet jen od pacienta, musí být dobře uvážená, pevná a nezvratná. Pacientův stav musí působit nesnesitelné útrapy bez naděje na zlepšení. Musí to být poslední řešení ke zmírnění pacientovy situace. Eutanazii smí provést jen lékař a to po konzultaci s nezávislým zkušeným lékařem.
- V Holandsku je eutanazie dětí nad 12 let povolena, pokud s ní souhlasí i rodiče.
- Ve Švýcarsku se provádí asistovaná sebevražda. Lékař pomůže pacientovi život ukončit, ale on sám nemocného neusmrtí.
Jarmila Jalowiczorová