Paraziti

P arazitárním infekcím podle počtu postižených osob patří dnes 4. místo. Na prvním místě jsou jednoznačně nemoci kardiovaskulární, pak onkologické, následují mrtvice (neboli CMP) a pak jsou parazitární onemocnění. Každý z nás má v sobě nějakou sbírku parazitů. Nejšťastnější jsou ti, kteří mají převahu hlíst, protože na ně se snadno seženou léky a jejich zdravotní pokroky se řadí k těm zázračným.

Mezi ty nejznámější parazity jsou roupi, tasemnice, hlísti. Roupi a tasemnice jsou nejčastější příčinou střevního onemocnění. Zvláště roupi jsou široce rozšířené, především postihují děti. Oba typy mohou vniknout do organismu kontaminovanou potravou. Žijí ve střevech, kde si odebírají živiny z potravy nositele dřív, než je tělo může vstřebat. Mezi příznaky těžkého zamoření organismu hlísty patří průjem, bolesti žaludku na lačno, podrážděnost, ztráta chuti k jídlu a hubnutí. Hlísti mohou způsobit vážné onemocnění a závažné poruchy výživy – například nedostatek vitaminu B12 a železa, a pak může vést až k anemii. Všechna hlístová onemocnění vyžadují medikamentální léčbu.

Roupi

Mohou se vyskytovat i v těch nejčistších domácnostech a patří mezi jednu z nejstarších lidských infekcí. Postihují většinou tlusté střevo a působí záněty a nepříjemné svědění v okolí konečníku. Vajíčka přežívají až tři týdny a lze je snadno přenést. Roupi někdy způsobují bolest břicha a vzácně mohou zapříčinit i zánět slepého střeva. U děvčátek se může dostat do vulvy a způsobit krvavý výtok z pochvy.

Tasemnice

Jsou ploché, složené z jednotlivých článků a jejich délka kolísá od několika milimetrů až k několika metrům. Skládají se z hlavičky, krčku, a stužkovitého těla, složeného z jednotlivých článků. Jednotlivé články naplněné vajíčky se od hlíst samovolně oddělují a jsou z těla vylučovány se stolicí.

Člověka napadají obvykle 3 druhy tasemnic.
  • Tasemnice z hovězího masa – je rozšířena na Blízkém Východě a Jižní Americe, ubránit se nákaze je možné jen důkladnou tepelnou úpravou masa, nepropečené steaky a hamburgery znamenají v těchto krajích velmi závažné riziko.
  • Tasemnice z vepřového masa – znamená závažnější zdravotní riziko, poněvadž její vajíčka mohou cestovat zpět do žaludku odkud larvy mohou proniknout žaludeční stěnou a cestovat do celého těla a do podkožních tkání. Zřídka se vyvinou cysty v mozku a ty mohou vést až k epilepsii Tento parazit je běžný ve Východní Evropě, Asii a Africe
  • Škulovec obecný – tasemnice z ryb, kterou je možné získat požíváním syrových ryb anebo také nedostatečně tepelně upravených ryb. Objevuje se v Islandu, Japonsku, Číně.

Jiní hlísti

Tasemnice, roupi nejsou jedinými parazity, kteří napadají člověka. Dalšími jsou škrkavky a bičíkovce ty můžeme dostat po požití zeleniny a salátu. Hlavní příčinou je hnojení zeleniny lidskými výkaly.

Všechny tyto parazity lze léčit medikamenty, ale někdy je tato léčba velmi obtížná a složitá. Záleží, v jakém stavu pacient přijde a o jaký druh se jedná.

Jana Macková


 
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.