Mykóza nohou
M
ykóza nohou je infekční onemocnění. V České republice mykózou trpí každý čtvrtý člověk. Infekci způsobují parazitické houby a plísně, kterým se daří v teple a vlhku. Onemocnění většinou začíná kolem čtvrtého prstu na noze a může se rozšířit na plosku nohy a nehty. Příznaky mykózy: Kůže mezi prsty je bílá, vlhká, šupinkovitě se odlupuje, praská, svědí a pálí. Vznikají živé bolestivé plochy. Nehty jsou nehezky zažloutlé a ztluštělé.
Kde hrozí nejvíce nákaza mykózy nohou
- Kůže nemocného člověka se odlupuje. Tato odloupnutá kůže obsahuje výtrusy hub, a když se dostane do kontaktu se zdravou kůží, může ji infikovat. Největší riziko nákazy je na bazénech, koupalištích, společných sprchách a šatnách.
- Některé druhy plísní dokáží ve vhodných podmínkách přežít i šest až devět měsíců. Proto se vyskytují často i v uzavřených pantoflích, a pokud si takové papuče půjčíme na návštěvě, hrozí nám mykóza nohou.
- Nákaza hrozí, i když chodíme boso po koberci. Tam se rovněž můžou uchytit šupinky kůže nemocného člověka.
- Používání lokálních antimykotik na postižené místo podle návodu. Na mokvající rány ve vlasech a ochlupeních jsou nejvhodnější tinktury. Na chronické projevy se doporučují masti a krémy. Ve vážnějších případech lékař předepíše léky.
- Je vhodné používat rovněž přípravky pro obnovu mikroflóry s obsahem bakterie mléčného kvašení pro posílení imunitního systému střev a přípravky, které obsahují Echinacey a vitamín C.
- Boty nosit otevřené a vzdušné. Během dne obuv střídat.
- Zpocené boty je nutné pořádně vysušit.
- Boty občas vystříkat sprejem s antimykotiky.
- Nohy udržovat v suchu a používat přípravky proti pocení nohou.
- Na bazénech, koupalištích a společných sprchách používat gumovou obuv. Po návratu domů nohy umýt správně koncentrovaným roztokem hypermanganu. Správnou koncentraci nám poradí lékař.
- Během léčby prát textil, který je v kontaktu s nemocnou kůži, na vyšších teplotách, alespoň na 60 °C. Pokud to prádlo snese, je nejlepší ho vyvařit.
- Nemocný musí používat výhradně jen svůj ručník, boty a papuče.
Z tohoto důvodu vědci vyvinuli nový lék Lamisil 1x. Tento přípravek má velkou výhodu v tom, že se používá jen jednorázově. Stačí postižené místo namazat jednou a to je celá léčba. Díky vyspělé technologii, přípravek vytvoří na kůži neviditelný film a uvolňuje na postižené místo léčivou látku. Ta přetrvává dlouhodobě v kůži a usmrcuje houby, které mohou za vznik mykózy.
Jarmila Jalowiczorová