Raynaudova nemoc a Raynaudův syndrom
R
aynaudova nemoc je choroba sama o sobě. Při této nemoci dojde k zúžení tepének, které zásobují prsty krví s kyslíkem. To má za následek, že kůže na prstech zbělá. Většinou se to stane v chladném prostředí nebo během stresu. Často zbělají a znecitliví jen některé prsty. Když se člověk zahřeje, popřípadě uklidní, tepénky se rozšíří, začnou se prokrvovat a prsty zčervenají. Tato fáze bývá někdy hodně bolestivá.
V tomto případě nebývají prsty vážně ohrožené, ale znepříjemňuje to život. Raynaudova nemoc dokáže potrápit člověka hlavně v zimě. I když se vhodně obleče, má pořád studené a necitlivé prsty. Takový člověk má potom například problém v chladném prostředí vytáhnout peníze z peněženky nebo použít mobilní telefon. Raynaudovou nemocí trpí častěji kuřáci a mladé ženy.
Léčba Raynaudovy nemoci spočívá v používání vhodných rukavic a oblečení v chladném prostředí, vyvarování se stresu, podáváním léku na rozšíření cév. Lékaři doporučují nekouřit, protože kouření způsobuje zúžení tepen i drobných tepének na prstech.
Raynaudův syndrom se projevuje rovněž zběláním prstů kvůli špatnému prokrvení. Děje se tak však jako důsledek jiné choroby. Může dojít až k dlouhodobému snížení nebo zastavení přívodu krve. Hrozí poškození, následně odumírání tkáně prstů a jejich amputace.
Choroby, které způsobují Raynaudův syndrom
- Syndrom nadbytečného žebra se vyskytuje u některých lidí, kteří mají nadbytečné žebro. To pak utlačuje podklíčkovou kost a je omezen přívod krve a kyslíku do ruky a prstů.
- Poruchy pohybového aparátu.
- Hematologické onemocnění.
- Nádor může rovněž tlačit na podklíčkovou kost. Vyskytuje se to většinou u rakoviny plic.
- Onemocnění cév.
- Některé autoimunitní choroby, které způsobují postižení cév.
- Onemocnění jater.
- Neurologické onemocnění.
- Otrava.
- Úraz.
Jarmila Jalowiczorová
Happy aquarium