Stravování

V elká část lidí se stravuje v kantýně nebo školní jídelně. Bohužel se zde tolik nestarají o výživnou hodnotu potravin jako doma. V současné době se ale situace pozvolna mění k lepšímu. Začínáme vařit zdravěji. Maso vepřové a hovězí je nahrazováno masem drůbežím a rybami. Do jídel se více přidává zelenina. Po polévce a hlavním jídle může následovat dezert. Znovu to může být ovoce, zeleninový salát, kompot, pudink, zákusek, zmrzlina nebo kousek koláče.

Je zdravé vypít po každém jídle alespoň sklenici minerální vody, limonády, džusu, čaje, ovocné šťávy nebo piva. Za jeden den by měl lidský organismus přijmout okolo dvou litrů tekutiny. Jistěže ne najednou, ale po menších množstvích. Stejně tak to platí s jídlem. Není dobré se přejídat. Lépe je jíst častěji, ale méně. Tak má náš organismus čas strávit a přeměnit nezbytné cukry, tuky a bílkoviny – nejdůležitější látky pro naše tělo. Jimi získáváme energii potřebnou pro základní životní funkce. Není jednoduché určit, kolik toho člověk za jeden den sní. A právě na množství spotřebované energie by mělo záviset množství přijímané potravy.

Anna Hlisnikovská


 
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.