Střídavá péče
N
ejideálnější je, pokud dítě vyrůstá v rodině s oběma rodiči. Bohužel to není vždy možné. Rodiče se rozvedou a dítě tím velice trpí. Je to velký zásah do jeho života. Má strach z toho, co se změní. Pokud mají o výchovu dítěte zájem oba rodiče, můžou se dohodnout na střídavé péči. Doporučuje se, aby oba rodiče dítěti vysvětlili, že i po rozvodu ho mají pořád oba rádi a chtějí se o něj oba starat. Rodiče se musí domluvit, v jakých intervalech a na jak dlouhou dobu bude střídání probíhat. Záleží i na tom, jak daleko budou rozvedení manželé od sebe bydlet.
Zda je střídavá péče to nejlepší řešení po rozvodu, je ovšem otázkou. Dítě ztratí rodinu a pokud se bude neustále stěhovat od jednoho rodiče k druhému, tak ztratí i domov. Každé dítě je jiné, a proto to každé bude vnímat jinak. Vždyť najednou bude mít dva pokojíčky, ale doopravdy nikde nebude doma. Své věci nebude mít pořád na stejném místě, bude si je muset pořád stěhovat. Nebo bude nosit svůj domov v batůžku na zádech? A co kamarádi? Ti se nedají přenést a můžou dítěti velice chybět. V novém prostředí se zase budou muset seznámit z novými lidmi a spolužáky. Dokážou se začlenit do nového kolektivu?
V Austrálii je od roku 2006 střídavá péče prioritní. Podle tamních průzkumu tento typ péče není vhodný tehdy, pokud mezi rozvedenými manžely trvá nadále konflikt. V těchto případech se u děti objevila úzkost, zoufalství a deprese.
Podmínky pro úspěšnou střídavou péči
- Rodiče musí mezi sebou komunikovat, spolupracovat. Je vhodné pří střídání říct, jak se dítě mělo a předat si informace o dítěti (zdravotní problémy, chování a prospěch ve škole...).
- Dohodnout se na podobné výchově a stereotypu dítěte. Nesmí jeden rodič povolovat to, co mu druhý zakazuje jen proto, aby ho dítě mělo raději.
- Je zapotřebí, aby jeden rodič druhého před dítětem neočerňoval. Dítě to vše citlivě vnímá a proto by si měli dospělí své problémy řešit v soukromí a ne před dítětem.
Jarmila Jalowiczorová