Chcete mít stále krásné bílé zuby?

V ětšina z nás byla už od útlého věku poučována nutností čistit zuby ráno i večer. Podle dentálních hygieniků je pro zdravé a krásné zuby rozhodující nejen čištění zubů dvakrát denně, ale taky způsob, jakým si zuby čistíte. Ideální jsou prý kartáčky menší a užší, ale každý už si sám vybere, co mu více sedí a zda dá přednost měkkým nebo tvrdým štětinám a jaký zvolí tvar zaoblení.

Potom záleží na technice čištění, kde se doporučuje, aby probíhalo od dásně k zubu a to jemnou vibrací anebo stíráním kartáčkem drženým pod úhlem 45 stupňů. Po vyčištění vnějších a vnitřních ploch přijdou na řadu žvýkací části. Nesmírně důležitá je hygiena mezizubí. Doporučují se zubní nitě používat dohromady s mezizubním kartáčkem. Nitě se hodí spíše na přední zuby a speciální kartáčky zase na postranní partie. Hygienu byste neměli opomenout vždy završit ústní vodou. Není nic důkladnějšího a efektivnějšího za pečlivým vyčištěním zubů, než použití ústní vody, která likviduje bakterie.

Nezapomínejte ani na pravidelné návštěvy stomatologa dohromady s dentálním hygienistou. Někomu může připadat, že dentální hygiena je zbytečný rozmar, ale pozor, nejenže se naučíte správnou techniku čištění, ale budete zbaveni zubního kamene, pigmentací a zubního plaku.

Překvapivé shodnutí stomatologů je, že pro důkladné vyčištění zubů není zubní pasta až tak důležitá. V případě bělení nebo regenerace zubní skloviny tomu už tak nebude. Osvědčuje se napřed vyčistit zuby bez pasty, pouze s kartáčkem a vodou a poctivě přitom vyplachovat ústa. A až pak čistit s pastou a to skutečně bělící či regenerující profesionální pastou. Taková pasta se ani nemusí vyplachovat. Jejím použitím získáte viditelnější výsledky. Ono totiž při odstraňování plaku vám postačí i pasta zakoupená v drogerii, ale pro vybělení nebo odstranění daného problému, jako je třeba snížení citlivosti, byste se měli zaměřit na profesionální výrobky.

Specialisté nás uklidňují, že pokud budeme o své zuby důkladně pečovat, nemusíme se dědičných dispozic obávat. Pouze postavení zubů či kvalita zubní skloviny prý mohou být zapříčiněny geny.

Toužíte mít bílé zuby, ale pijete hodně kávy a červené víno? Nechte si zuby vybělit profesionálně, ovšem musíte mít zuby zdravé. Po vybělení zubů byste se měli vyhýbat potravinám a nápojům, které vám vaše snažení zkazí a to tabáku, tmavým čajům, červenému vínu atd. Zářivým výsledkům mohou bránit i nejrůznější náhrady (korunky, fasety), složení slin nebo i zvýšená citlivost zubů. V takovém případě je potřeba zuby po dobu dvou týdnů, a to každý den, důkladně fluorizovat, a teprve potom, když citlivost vymizí, provést bělení.

Jen některé vady na kráse se dají napravit a to třeba tím, když se odhodláte například nosit rovnátka, dentální hygiena by v tomto období měla být důslednější a také věnovat zubům byste se měli v podobě častějšího fluorizování a nevynechávat profesionální čištění každé čtyři měsíce.

A jestliže máte v ústech trvalé korunky či fasety, postačí se o zuby starat stejně jako o vlastní a pozornost věnovat dásním v okolí implantátu, abyste tak zabránili nepříjemným zánětům. Uvažujete-li o bělení, bylo by nejlepší naplánovat si ho ještě před nasazením náhrady.

Karin Šimovcová


 
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.