Grafologie - Co vše se dá vyčíst z Vašeho rukopisu?

A čkoliv dnes při psaném projevu nejčastěji bušíme do klávesnice počítače, psaný rukopis může o pisateli ledacos prozradit. Do našeho rukopisu se promítají naše aktuální emoce a způsob myšlení, temperament, vlohy, vztahy k jiným lidem, sklony k násilí, duševní poruchy a mnoho jiných skrytých znaků.

Většinou máme představu o tom, jací jsme, určitě však není nezajímavé se dozvědět něco více z grafologického rozboru. Grafologie není věda a liší se od písmoznalectví, které se zabývá identifikací pisatele. Je to projektivní diagnostická metoda, pomáhající při testování osobnosti. Každý z nás má určitý způsob verbálního vyjadřování a ten mimovolně dává do svého písemného projevu. Psaní je pohyb, který, když se automatizuje, začíná mít svůj osobitý výraz v závislosti na aktuálním psychickém stavu člověka a příslušné fixaci mozkových center.

V písemném projevu se dá např. objevit, jak je daný člověk odolný vůči stresu a extrémní zátěži, zda je citově zranitelný, jaká je schopnost jeho empatie, řešení problémů, organizace, zda je otevřený vůči svému okolí nebo není sám sebou, má o sobě falešné a nesplněné představy. Grafologové si všímají sklonu písma, tlaku, okrajů i čím píšeme, opakujících se znaků atd., které odráží aktuální emoční stav pisatele. Písmo se hodně liší, pokud ho píšeme v rozrušení a poté v klidu.

K rozboru se používají aktuálně psané texty A4, ale mohou se přiložit i starší poznámky k porovnání. Velký papír symbolicky představuje náš životní prostor a ukazuje, jak jej dokážeme naplnit a organizovat. K základním údajům patří pohlaví, věk, dosažené vzdělání a také, je-li pisatel pravák či levák. V textu, který je např. opisován z knihy, se vytrácejí důležité informace, jako je rychlost, větný nebo slovní impulz a další důležité znaky. Při své práci grafolog používá pravítko, úhloměr, kalkulačku i grafologické tabulky. K vyhotovení posudku pracuje grafolog s jedním písmem 10-12 hodin.

Píšete rádi fixou nebo tužkami, které „píšou samy“? Pak dle grafologů máte sklony vyhýbat se problémům a toužíte po klidném průběhu veškerých jednání. Vyhýbáte se konfrontacím mezi lidmi (na rozdíl od lidí, kteří vyhledávají psací potřeby, na které je třeba tlačit).

Nitkování - písmo mnohdy nejde přečíst, má podobu nitek. Doménou těchto lidí bývá intuice a často mají tendenci psát pro druhé tiskacím písmem, aby usnadnili přečtení obsahu.

Časté přeškrtávání - styl opravy poukazuje na pořádkumilovnost a vnitřní energii pisatele. Škrt jednou čarou či úplně, aby nebylo poznat, co je v textu napsáno, zase ukazuje na schopnost pisatele pracovat s chybou.

Příliš velké (vysoké) písmo - v celých slovech naznačuje, že pisatel potřebuje větší prostor pro sebe. Tím se vyznačují lidé, které v davu nepřehlédnete, bývají sebevědomí a středem pozornosti.

Extrémně úzká písmena - (nahuštěné písmo) poukazují na pisatelovy úzkosti.

Psaní jedním tahem - diakritika je tvořena dodatečně nebo je vpojená - je schopen vnímat souvislosti, větší orientovanost pisatele na vnější svět a lidi v něm.

Sklon písma - ukazuje na zaměření na vnější svět, také znak převažující extraverze. Doprava - čím více doprava, tím více zaměření na okolní svět. Při extrému ztrácí stabilitu, dívá se raději do budoucnosti než minulosti. Doleva - velmi neradi se citově otevírají lidem, kteří ještě nezískali jejich důvěru. Stahují se do sebe, lpí na minulosti. Kolmý rukopis - typické pro převahu introverze, rozumovost a udržování odstupu.

Koncovky slov - všimáme si odstupu mezi jednotlivými slovy i zakončení slova předchozího. Čím blíže jsou, tím bližší vztah mívá člověk k druhým lidem. Když koncovky chybí - může to být introverze, bojácnost se otevřít druhým lidem. Sklon k silnému individualismu. Ostrá zakončení znamenají skrytou agresivitu pisatele. Ostré protáhlé čáry na konci slova směřující dolů poukazují na umíněnost, neochotu komunikovat.

Toto je jen niterný výčet z toho, s čím grafolog pracuje a tyto znaky jsou jen orientační, neboť se zkoumá hlavně psaný styl každého jednotlivého písmena třeba arkádou, úhlovou vazbou či girlandou, zóny, šířky, délky i diakritiky atd., kdy grafolog vlastně písmo rozseká na jednotlivé znaky. Každá atypičnost, tvarová zvláštnost či nepravidelnost a různé kombinace v písmu mají svůj význam pro celkový rozbor. Komletní rozbor Vám může vypracovat pouze zkušený odborník. Bez znalostí z oboru psychologie je téměř nemožné sestavit grafologický posudek.

Jana Bičaniková


 
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.