Rudé moře
M
ezi Arabským poloostrovem a Afrikou se na ploše 438 000 km2 rozkládá Rudé moře, které je nejoblíbenější místo pro potápěče. Je nejseverněji položeným tropickým mořem. Rudé moře oblévá země Egypt, Izrael, Saúdská Arábie, Etiopie….
Eilat – je nejižnějším městem Izraele a také jediným městem v zemi ležícím na pobřeží Rudého moře. Je vyhledávaným turistickým centrem. Je situován na konci Arabského zálivu, někdy je také nazýván Eilatský záliv. V současné době se může pochlubit řadou kvalitních hotelů přímo v centru. Izraelské letovisko se podobá nedaleké Jordánské Akabě.
Jednou z nejznámějších atrakcí Rudého moře je ponorka, která vozí turisty na nezapomenutelné výpravy, poznání nádherný, pestrý, barevný podmořský svět. Rudé moře je cílem nadšených potápěčů. Pod hladinou mohou obdivovat nádherné korálové útesy, vlnící se sasanky, pestrobarevné rybky apod. Rudému moři se také říká podmořská rezervace.
Korály jsou bohužel někdy poznamenány nešetrným přístupem lidí. Nejvíc škod je a bylo od lodí, které přivážejí lidi na prohlídku. Korály jsou poškozeny kotvami a kotevními lany.
Je přísně zakázáno krmit čímkoli ryby, čehokoli se dotýkat nebo cokoli sbírat ze dna např. mušle atd.
Při potápění je třeba dávat pozor na nebezpečné živočichy a těmi jsou tyto ryby: ropušnice, ostenci, perutýni, ježovky, murény, homolice, rejnoci, žraloci.
Rudé moře je klenot Egypta. Nenapájí ho žádná řeka, patří k nejslanějším mořím. Jeho jméno je odvozeno od měkkýšů žijících na dně, z nichž se získalo barvivo purpur.
Žraloci se vyskytují i v Rudém moři
Kdo by si myslel, že v tomto moři se tito predátoři nevyskytují, je na omylu, ba naopak je jich čím dál víc. V prosinci 2010 přímo v letovisku Sharm El Sheikh napadl žralok potápěče.
V tomto moři se nejvíc vyskytují tyto druhy žraloků:
Žralok obrovský, který dorůstá délky 8 metrů, výjimkou nejsou ani 18 metroví jedinci. Dále pak kladivoun velký – dorůstá délky 5 metrů, kladivoun bronzový, žralok lagunový, bělavý a černoploutvý (délka okolo 5 metrů).
Jana Macková