Máta na žaludeční potíže
M
áta peprná vznikla zkřížením máty zelené a máty vodní. Její esence má svěží a výraznou vůni se silným chladivým efektem. Hlavní složkou jsou mentol a silice. Kdysi máta byla vkládána do hrobů egyptských faraónů, Řekové ji zakazovali užívat vojákům, protože prý podněcovala pohlavní touhu. Později se zjistily její antiseptické účinky a gurmáni ji začali používat i v kuchyni.
Máta podporuje správné trávení, stimuluje činnost žlučníku, jater, slinivky, dvanácterníku i žaludku.
Mátový čaj je užitečný při všech formách nachlazení. Působí i protikřečově (což je velká pomoc při suchém a dráždivém kašli) a zabraňuje vzniku infekcí. Kromě povzbudivých účinků i uklidňuje a díky tomu působí proti nadýmání, křečím, pomáhá při průjmech i kolikách, rychle staví zvracení a rozhání žaludeční nevolnost.
Při horečkách jsou vhodné olejové zábaly aplikované na kotníky a zápěstí. Mátový olej zároveň posiluje nervový systém. Má sedativní a protibolestivé účinky.
Používá se při stavech hysterie, třesavky, bušení srdce, omdlévání, migrénách, bolestech krční páteře a šíje. Mátovým olejem se lehce čistí a tonizuje pleť, má schopnost odvádět toxiny z pokožky ven, proto bývá přidáván do koupelí.
Halina Kaletová