Syndrom vyhoření
S
yndrom vyhoření znamená soubor příznaků somatického, psychického a emocionálního vyhoření. V současné době existuje celá řada definic, která se snaží vysvětlit podstatu procesu a výsledného stavu syndromu vyhoření. Každý autor zabývající se touto problematikou ji definuje velmi osobitě.
Během několika desítek let výzkumu tohoto problému se objevila celá řada pojetí i vymezení samotného pojmu. Díky nimž je tak možno v řadě definic najít společné znaky, mezi které patří:
- Psychický stav vyčerpání
- Vyskytuje se u profesí, které pracují s lidmi
- Emoční exhausce, vyčerpání a také celková únava
- Syndromy vyhoření jsou popisovány u psychicky zdravých lidí
Příčiny vzniku syndromu vyhoření
Je možno rozdělit do několika okruhů:Spočívající v jedinci – do psychické úrovně spadají negativní myšlení jedince, ztráta jakéhokoliv smyslu ve své práci, nadměrné množství nepříznivých událostí a neschopnost účelně hospodařit s časem.
Příznaky syndromu vyhoření
Z počátku jedinec působí na své okolí nervózním, podrážděným a nespokojeným dojmem, pokud nedojde k vyřešení situace. Dále si můžeme všimnout, že nemocný nezvládá základní věci a jeho práce a život přestává mít smysl.Tělesné vyčerpání
- Celková únava
- Bolesti svalstva
- Nedostatek energie
- Změny nacházíme i v tělesné hmotnosti
- Objevuje se rychlá unavitelnost organismu
- Dále se objevují stavy apatie a ochablosti
- Pocit tělesné slabosti
Jak se dá léčit syndrom vyhoření?
Někdy nám pomůže změna prostředí nebo zdravotní dovolená. Jindy pak návštěva psychologa. Konkrétní léčba závisí na stupni obtíží. Mnoho lidí s touto diagnózou se nakonec neobešla bez hospitalizace a následné ambulantní péče.Jana Macková