Syndrom karpálního tunelu
T
ento syndrom mě trápí už pár měsíců. Takže jestli máte také obdobné trápení, jako je brnění zápěstí, mravenčení a tuhnutí prstů hlavně v noci, a bolesti nemůžete spát? Pak máte zřejmě problémy s karpálním tunelem. Někdy mi vypadne tužka z ruky, ani nevím jak, jindy zase nezavřu ruku v pěst, a když tak ji horko těžko rozvírám. Podle lékařů pomůže jenom operace. Snažím se jí vyhnout, a tak rukou pořád cvičím. Jenže ne vždycky je to jednoduché.
Karpální tunel najdete tam, kde dlaň přechází v předloktí. Kromě zápěstních kůstek, šlach a cév je tu i středový nerv. Když se na něj moc tlačí, začnou se objevovat potíže typické pro syndrom karpálních tunelů. Zvlášť, pokud děláte stále stejný pohyb rukou – klikáte na klávesnici počítače, jezdíte myší, dáváte šroub do matice apod. Vznikají drobná poranění šlach, otoky a záněty. Jednoduše se dá říct, že tkáň pak nateče a tlačí na středový nerv tak dlouho, až vás ruka začne bolet, brnět a přestane správně fungovat.
Jak se syndrom projevuje? Nejprve vás začne brnět, pak bolet palec, ukazovák a prostředník ruky, kterou nejvíce zatěžujete. Nejhorší jsou potíže v noci, když je ruka v klidu, nebo naopak po dlouhodobé zátěži (ohnutí zápěstí i prstů, delší držení předmětů, například při hrabání listí...) Postupem času vás potíže nenechají v noci vyspat a budou vás budit. Ráno budete muset ruku nejprve rozhýbat, než začne normálně fungovat. Z prstů vám můžou vypadávat předměty a nebudete schopný stisknout pěst. Někdo může cítit i brnění v předloktí, lokti, nebo dokonce až v rameni. Uleví se vám, když ruku svěsíte a přitíží, pokud ji zvednete nad hlavu. Potíže se postupně zhoršují.
Ze začátku může pomoct změna polohy ruky, protřepání prstů a odpočinek. Mně navíc pomáhá proud studené vody. Ideální je na noc ruku zafixovat, přes den ji protahovat, procvičovat a přikládat studené obklady. Lékař vám navíc může předepsat vodoléčbu, elektroléčbu a léky, které tlumí bolest, otoky a zánět. Pokud nic z toho nezabere, čeká vás operace.
Žádná operace není příjemná, ale operace karpálních tunelů patří mezi tu, které se bát nemusíte. Trvá obvykle kolem 30 minut, provádí se v lokální anestezii a po zákroku můžete jít domů. Po týdnu vám lékař vytáhne stehy a první měsíc byste ruku neměli vůbec zatěžovat. Doporučují se tři měsíce pracovní neschopnosti a úplně v pořádku je ruka až rok po zákroku.
Syndrom karpálního tunelu trápí 4 % populace. Žen se týká 4x častěji než mužů a nejčastěji se objevuje kolem 50.-60. roku věku.
Ivana Niemczyková