Krev - tekutina, bez které není život možný…
K
rev je kapalná viskózní cirkulační tkáň, složená z tekuté plazmy a buněk. Hlavní funkce krve je dopravovat živiny a stopové prvky do tkání a odvádět odpadní produkty (nap.kyselinu mléčnou). Krev také transportuje buňky a různé substance mezi tkáně a orgány. Buňky imunitního systému jsou leukocyty, které chrání tělo před infekcí. Krví jsou přenášeny také hormony, které působí na různé orgány. Průměrný lidský organismus obsahuje 4 - 6 litrů krve, což je asi 8 % tělesné hmotnosti.
Ženy mívají míň krve než muži. Množství se může měnit. Krev je červená v rozsahu od světle červené, když je okysličená po tmavě červenou, když okysličená není. Červená barva pochází z hemoglobinu, což je metalproteinová sloučenina obsahující železo. Krev se pohybuje v cévách a její oběh je zajišťován srdcem (svalovou pumpou), proudí do plic pro okysličení a pak je cirkulována tělem přes tepny. Transportuje metabolické odpadní produkty, léky a jiné cizí chemikálie do jater na eliminaci a do ledvin na vyloučení v moči. Je složena z několika typů krvinek, které tvoří asi 45 % celé krve. Ostatních 55 % je krevní plazma.
Popis krvinek
- červené krvinky neboli erytrocyty
- bílé krvinky neboli leukocyty
- krevní destičky neboli trombocyty
Druhy leukocytů
leukocyty – monocyty
leukocyty – lymfocyty
leukocyty – neutrofily
Červené krvinky (erytrocyty) – jsou nejpočetnější složkou krve. Jejich počet je u mužů a žen různý. Pohlavní rozdíly jsou dány vlivem pohlavních hormonů (testosteron, estrogen).
funkce červených krvinek
- transport dýchacích plynů – kyslíku (z plic ke tkáním ) a oxid uhličitého ( z tkání do plic )
- udržování stálého pH krve
Onemocnění krve
Leukemie – je zhoubné onemocnění při němž dochází v kostní dřeni k bujení a hromadění některých bílých krvinek. Bez léčení je většina případů smrtelná, avšak mnoho pacientů se příslušnou léčbou vyléčí. Podle toho, které buňky jsou postiženy, rozeznáváme dvě formy leukemie lymfoblastickou a myeloidní. Obě mohou být akutní ( postupují rychle ) nebo chronické ( vznikají pomalu a trvají dlouho). Nejběžnější dětská leukemie začíná ve věku až tří až šesti let a bývá to akutní leukemie lymfoblastická.
Hemofilie – je vrozené onemocnění se zvýšenou krvácivostí na základě krevní srážlivosti.
Anémie – chudokrevnost je onemocnění při němž je v krvi sníženo množství krevního barviva hemoglobinu.
AIDS – je onemocnění, kdy dochází k selhání obranyschopnosti.
Trombóza – je stav, kdy krev přijde z tekutého do pevného stavu a vzniká krevní sraženina, který se nazývá trombus. K jejímu vzniku přispívá poškození cévní stěny.
Jana Macková