Předmenstruační syndrom (PMS)
T
ímto syndromem trpí spousta žen, statistiky hovoří až o 80 % žen ve věku 20–40 let. Problémy se objevují převážně 14 dní před očekávanou menstruaci. Ženy trápí bolest hlavy, prsou a v podbřišku. Dostavují se velké změny nálad, nesoustředěnost, vztek, deprese a úzkost. Jsou často unavené, mají větší chuť k jídlu nebo naopak mají bolesti žaludku. Trpí změnou sexuální touhy. Mnohé ženy trápí otoky kotníků, prstů, pocit nafouklého břicha a zhoršení pleti.
Tělo se připravuje na menstruaci, dochází ke změně hladiny hormonů a to pak často vede k problémům, které nazýváme PMS. Bolesti můžou být tak silné, že ženu vyřadí na pár hodin, někdy i dnů z běžného života. Když se krvácení dostaví, většinou problémy zmizí. Naštěstí většinou tyto problémy pominou po prvním porodu.
Příznaky PMS můžeme snížit
- Správnou životosprávou. Konzumovat nízkotučné potraviny, přiměřené množství bílkovin, sacharidů a vlákniny. Doporučuje se snížit příjem cukru, kofeinu a alkoholu.
- Vhodným a pravidelným pohybem. Odborníci doporučují jógu, nebo břišní tanec.
- Odstraněním, nebo alespoň omezení stresových situací.
- Teplými obklady v místě bolesti.
- Aromaterapií, tady je doporučován majoránkový, šalvějový, nebo levandulový olejíček.
- Doplnění vitamínů a minerálů. Při menstruaci dochází ke ztrátě železa, proto je vhodné je doplnit konzumací potravin, jako jsou játra, ledvinky, kvasnice, dýňová a slunečnicová semínka. Rovněž jsou vhodné potraviny bohaté na vitamín B a C.
- Od problému při menstruaci může pomoci pití bylinných čajů. Vhodné jsou čaje z kontryhelu, máty, heřmánku nebo fenyklu.
Jarmila Jalowiczorová