Akupunktura
A
kupunktura je léčebná technika, která je stará sedm tisíc let. Jde o zapichování jehliček do různých míst v těle. Podle čínské teorie jsou povrchem těla vedené určité dráhy neboli meridiány. Těmito drahami proudí životodárná energie (čchi) a vyživuje různé orgány. Například srdce, tenké střevo, plíce, ledviny, močový měchýř, játra, slezinu, žaludek a žlučník. Při akupunktuře jde vlastně o podráždění určitých bodů.
Čínští odborníci tvrdí, že po zapíchnutí jehliček do těla se ovlivní proudění energie. Dojde k úpravě toku energie v akupunkturních drahách a tím k vyvážení funkcí orgánu i celého těla. To je velmi důležité, protože pokud není tok energie v rovnováze, často vznikají různé nemoci. Nerovnováha energie podle čínských odborníků způsobuje bolest hlavy, vysoký krevní tlak, zadržování tekutin, výtoky a únavu. Protože Číňané mají posunutý práh bolesti, jejich akupunktura je bolestivější víc, než akupunktura u evropských odborníků. Oni totiž, když je potřeba, ještě po zapíchnutých jehličkách poklepávají nebo jimi otáčejí. Je myslím jasné, že tato metoda je dost bolestivá.
U nás se však akupunktury obávat nemusíme. Smí ji provádět ti, kteří mají specializaci v oboru lékařství a absolvovali zvláštní přípravu. V Evropě se používají velmi tenké, kovové jehličky, které musí být sterilní. Jednotlivé vpichy se provádějí několik milimetrů až tři centimetry hluboko. Je to individuální, záleží na množství podkožního tuku u pacienta. Zapíchnutá jehla některým pacientům způsobuje pocit tepla, tlaku nebo brnění. Pokud je to ovšem hodně nepříjemné, terapeut místo vpichu upraví. Z toho vidíme, že samotná akupunktura je jen trochu nepříjemná, ale určitě není bolestivá. V současné době se v akupunktuře používá přibližně 150 bodů. Odměnou za podstoupení akupunktury je pocit lehkosti, který svědčí o tom, že se v těle podařilo rozproudit energii.
Tradiční čínská medicína je zvláštní také tím, že je založena na dvou typech diagnóz. Pozornost je věnována pulzu a jazyku. Podle čínských odborníků se na jazyku dá poznat nemoc ledvin nebo žaludku. Pohmatem na zápěstí rozpoznají, jestli je organismus pacienta dobře vyvážený. Údajně lze podle pulzu určit u těhotné ženy pohlaví miminka.
Akupunktura pomáhá tím, že vyrovnává energii a zabraňuje tomu, aby se nerovnováha rozvinula v nemoc. Často je pacientům po proceduře doporučován k pití speciální čaj.
Akupunktura je doporučována pacientům, kteří trpí artritidou, revmatismem, bolestí zad, alergií, anginou pectoris, astmatem, zánětem průdušek, zánětem tlustého střeva, vředy, zažívacími problémy, žlučníkovými problémy, úzkostí, únavou, nespavostí a stresem.
Jarmila Jalowiczorová