Jahody – lahodné ovoce plné vitamínů
J
ahody jsou lahodné ovoce vyhlášené svojí nezaměnitelnou vůní a chutí, jež se snadno pěstují a tudíž jejich obliba pěstování je značná a většina zahrádek se tímto ovocem může pochlubit.
Z dob minulých archeologové zjistili, že už tamní lidé pojídali plané jahody. První zmínky o jahodách jsou od známého řeckého lékaře Hippokrata, který propagoval léčebné účinky jahod na organismus. Dokonce ve starém Římě se jahody už pěstovaly. Ve středověku toto chutné ovoce nechybělo v klášterních zahradách, kde se o jahody starali mniši. Obzvlášť zámecké hostiny se pyšnily touto lahůdkou. Nejdříve je poznali v Anglii, v Belgii, ve Francii a nakonec i u nás.
První jahody byly malinkého vzezření, velikostně se daly přirovnat k dnešním lesním jahůdkám. Lesní jahody mají vynikající chuť i vůni. Najdeme je hojně na pasekách, loukách, mezích.
Objevením Ameriky započalo šlechtění jahod přibližně v 17. století. Do Evropy se dostaly jako první sazenice jahodníku virginského. Později se přivezly jahody z Jižní Ameriky, tato odrůda se nazývala jahodník chilský. Díky zahradníkovi Antoinu Duchesne (byl to osobní zahradník francouzského krále Ludvíka XV), který zkřížil jahodník virginský s jahodníkem chilským, se počala pěstovat nová odrůda jahod s většími a lahodnějšími plody, tato odrůda získala název jahodník ananasový.
Koncem 19. století Rudolf Strimpel měl zásluhu na pěstování jahod i u nás. V dnešní době nese zřetelné ocenění ve šlechtění jahod ing. Dagmar Hůlková, která zvětšila kolekci jahodníku o odrůdy jako je Adriana, Dagmar, Lidka atd. V USA, ve Španělsku, Francii, Itálii, Japonsku, Polsku, Rusku se jahody pěstují na rozsáhlých plantážích.
Jahody se skládají z 87 % vody, z vitamínů A, B, C, E, z minerálních látek, zvláště z bóru, draslíku, fluoru, hořčíku, fosforu, kobaltu, síry a také z vápníku. Jahody jsou zdrojem velkého množství vlákniny. Obsah cukru v jahodách – je menší množství přírodního cukru, z tohoto důvodu bývají součástí mnohých diet.
Vůni a chuť jahody získávají díky organickým kyselinám (citrónové, jablečné, chininové, šťavelové, salicylové).
Konzumací jahod si snížíme horečku a zmírníme nachlazení. Náš metabolismus bude správně nastartován a jahody nejenom, že mají protizánětlivý vliv, ale pomáhají při chorobách srdce, cév, při chudokrevnosti, dně, močových a žlučových kamenech. Využívají se k pročišťování celého zažívacího traktu. Urychlují látkovou výměnu. Semínka v jahodách obsahují zinek a ten vylepšuje sexuální výkonnost.
Co se týká obsahu kalorií, po jahodách rozhodně neztloustnete. Pro zajímavost jahody obsahují kyselinu ellagovou, tuto kyselinu mají ve složení ještě třešně a hroznové víno. Kyselina ellagová je výjimečná z toho důvodu, že zabraňuje karcinogenům ničit zdravé buňky a měnit je v nádorové.
Vědci odhalili, že jahody vlastní největší antioxidační účinek z veškerého ovoce. Na druhém místě skončily slívy, pomeranče, hroznové víno. Toto jedinečné ovoce znamenité chuti má všestranné použití jak v kuchyni, tak v kosmetice. Vzhledem k tomu, že jahody obsahují mangan (ten zpevňuje pokožku a urychluje růst vlasů) jsou populární i v kosmetice. Například jahodová maska čistí pleť a ucpané póry (potřebujete: 100g jahod, sníh z jednoho bílku, 1 lžíci šťávy z citrónu, 1 lžíci medu). Rozmixujete jahody + smíchejte s ostatními surovinami, naneste na obličej a nechejte masku působit minimálně 15 minut.
Jahody mohou zapříčiňovat alergické reakce u některých lidí, tudíž konzumujte je s cukrem, s jogurtem, zakysanou smetanou nebo pouze zkombinujte s mlékem, omezíte tím případné nežádoucí reakce.
Karin Šimovcová