Olivový olej – všestranný pomocník nejen v kuchyni

O livový olej díky svému optimálnímu složení látek, jež mají velmi magický vliv na naše tělo, je vychvalován v mnoha zemích. Kvůli své charakteristické lahodné chuti je především používán v kuchyni, ale zcela jedinečné využití má i v kosmetice a dermatologii.

Specialisté v oblasti stravy souhlasí s názorem, že lidé ve Středomoří s porovnáním s ostatními zeměmi, díky olivovému oleji a zdravému jídlu, které se hlavně skládá ze zeleniny, ovoce, luštěnin a obilovin jsou zdraví a plní života. V těchto zemích je výhradně při vaření využíván právě olivový olej, a nejen v kuchyni, ale významné místo zaujímá i jako lék.

Panenský olivový olej se získává z olivovníku, kterému se daří v oblasti Středozemí. K nám se dováží od největších pěstitelů a to z Itálie a ze Španělska.

Olivový olej se vyrábí tak, že se plody vypeckují a rozdrtí na kaši a ta prochází lisováním, kde výsledkem je zastudena lisovaný olej. Složení tohoto oleje: 85 % nenasycených mastných kyselin, přírodní antioxidanty, vitamíny A, D, E, K a spousta vynikajících látek, kde konečný efekt je v kladném vlivu na lidské zdraví.

Dle odborníků, nenasycené mastné kyseliny pozitivně regulují krevní tlak, zapříčiňují snížení LDL cholesterolu (špatný) a starají se o nesnížení HDL cholesterolu (dobrý). Nenasycené mastné kyseliny zároveň chrání proti rakovině.

Vitamín D obsažený v olivovém oleji se významně podílí na vstřebávání vápníku ve střevech a tím napomáhá ve starším věku k odvápnění kostí. Mezi pozitiva olivového oleje patří, že je nápomocný při trávení, nelze přehlédnout jeho vliv na zácpu nebo překyselení žaludku, má totiž mírně projímavé účinky. Mezi jeho záslužné činnosti musíme zařadit i působení proti srdečním chorobám.

K vnějšímu použití nachází olivový olej uplatnění hlavně při péči o vlasy a pokožku těla. Z historie víme, že už staří Egypťané více než před čtyřmi tisíciletími tento olej využívali na zkrášlování těla.

Olivový olej lze proto nazvat všestranným pomocníkem. Jeho příznivé vlivy jsou známé nejenom v dermatologii, ale regeneruje pokožku celého těla – změkčuje jizvy, tlumí svědění a činí kůži mladistvou, urychluje hojení popálenin a ran. Přidává se v kosmetice hojně do pleťových masek, tělových krémů a masek, masážních olejů, mastí, sprchových gelů atd.

Olivový olej vytváří na kůži ochranný film a tak se v kůži zadržuje tolik potřebná vlhkost. Neucpává póry, což je výborné zjištění a blahodárný účinek zaznamenává tak popraskaná, hrubá a suchá pokožka.

Karin Šimovcová


 
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.